Stres z karantény a mimořádných opatření? Více postihuje ženy!

Kdo by netoužil po návratu do normálu, do časů před koronavirem? Zatímco dříve byl home office vytouženou metou, dnes po několika měsících práce z domova, distanční výuky a nucené karantény se chce většina takto pracujících vrátit co nejdříve do dřívějších kolejí. Stres v souvislosti s mimořádnými opatřeními podle různých průzkumů pociťují dvě třetiny Čechů, na ženy navíc dopadá pandemie více, protože zvýšená péče o děti a domácnost jde za nimi. Jak přežít další dny v domácnosti a nezbláznit se z toho?

Důležitý je režim

Při zvládání všech povinností je důležité se zaměřit na režim. Dobré časování a pevně stanovený denní režim napomůže klidu v rodině, zvyknou si na něj také děti, které se díky jasně vymezeným pravidlům zklidní. Ženy tak mohou získat čas, který mohou věnovat samy sobě. Není od věci zároveň na několik hodin týdně zajistit hlídání dětí a vyrazit za sportem nebo na procházku. To přinese příjemné zklidnění, které napomůže celé rodině.

Jasně vymezené úkoly

Obdobně jako uspořádání času funguje rozdělení úkolů na jednotlivé členy domácnosti. Ženy totiž musí často zvládnout nejen svou práci v režimu home office, ale zároveň obstarat úkoly plynoucí z péče o rodinu a děti. Ty navíc nyní plní řadu úkolů vyplývajících z distanční výuky, což je samo o sobě náročné na plánování a sebedisciplínu. Domácích prací se tak musí zhostit všichni členové domácnosti bez výjimky.

hlídání dětí

Pro efektivitu je nutný klid

Pro zajištění všech pracovních úkolů v režimu home office je nutné mít nejen dobré technické zázemí, kvalitní internetové připojení, ale především také klid na práci. Už z tohoto důvodu je vhodné si ověřit ceny za hlídání dětí a během konferenčních hovorů nebo při plnění náročnějších úkolů zvážit chůvu. Náročné karanténní období tak lze překonat bez obav ze ztráty zaměstnání z důvodů nízké efektivity nebo nesplnění zadaných úkolů.