prodej domu cb

Jak prodat dům v Českých Budějovicích?

Pokud chcete prodat dům svépomocí, nemusí to být úplně jednoduché. To platí po celé České republice včetně Českých Budějovic. Prodej domu je úkolem, kterému se mnoho lidí může vyhýbat po několik let. Dobrou zprávou je, že v současné době je na prodej domu ta nejlepší chvíle. I přes to je zde ale i několik úskalí, potenciální kupci místo hledání nabídek jsou mnohem ochotnější postavit si dům od základů, který je přesně podle jejich představ. Jak prodat dům tak, aby si ho někdo koupil? To je někdy docela náročný úkol.

Prodej domu je emočně náročný

Jednou z největších překážek rychlého prodeje domu je často emoční bariéra samotných prodejců. Koneckonců zanecháváte v domě spoustu vzpomínek pod vlastní rodinnou střechou – strávili jste zde velkou část svého života a do vylepšování domácnosti jste určitě vložili spoustu peněz, úsilí a také své vlastní zdraví. To znamená, že jako prodejce budete často požadovat cenu, kterou žádný z kupujících nebude chtít zaplatit. Zřejmě budete reagovat velmi emotivně na jakýkoli pokus o vyjednávání ze strany potenciálního kupce.

A jaký to bude mít výsledek? Když se mluví o ceně, často se budete jako prodejce rozčilovat, že by kupující chtěl koupit váš dům za nízkou cenu. Kupující na váš dům pohlíží jako na součást trhu. A může být na vás i pohlíženo jako na člověka, který chce prodat nemovitost za přehnanou cenu.

Pokud si nepřejete, aby byl váš dům roky prázdný, rozloučte se s emočními překážkami. Zaměřte se spíše na tržní realitu.

Pravidla pro prodej nemovitosti

Při prodeji nemovitosti je třeba dodržovat několik pravidel, aby vše probíhalo rychle a cena byla pro všechny strany uspokojivá.

První pravidlo

Prvním pravidlem, které je třeba dodržovat při zahájení prodeje vaší nemovitosti, je spolehlivý odhad její skutečné hodnoty. Měli byste si zkontrolovat podobné nabídky z okolí Českých Budějovic a zjistit si v jakých cenových relacích se podobná nemovitost prodává. Nezapomeňte, že ceny nabízené na různých inzertních portálech se mohou od reality značně lišit.

Cena prodávané nemovitosti by neměla být příliš nízká, protože to u potenciálního kupce vyvolá nadbytečné pochybnosti. Může mít podezření, že prodávaný dům má nějaké vady, které se snažíte zatajit. Pokud je naopak cena příliš vysoká, potenciální zákazníky to může značně vyděsit.

Druhé pravidlo

Při rozhodování o prodeji domu svépomocí se musíte vžít do role realitního agenta a jednat stejně. Měli byste získat dobrou představu o cenách a pravidlech, která převládají v realitním byznysu. Je důležité, aby vaše nabídka nebyla k dispozici příliš dlouho, což dodává potenciálním kupujícím pocit, že o vaší nabídku není zájem. Je lepší odstranit inzerát na dobu dvou týdnů a pak ji vrátit zpět, než pokračovat v nabídce. Stojí za to využít pomoc profesionála, který bude sledovat stav inzerátu. Jedná se o dodatečné náklady při prodeji, ale šance na zdárné dokončení prodeje domu to výrazně zvyšuje.

Třetí pravidlo

Při prodeji domu jej řádně propagujte na internetových portálech, které zákazníci používají k prodeji a nákupu nemovitostí. Propagace vašeho domu by měla obsahovat prvky, které odlišují nejen vaši prodejní položku, ale také oblast, ve které se nachází. Je třeba zmínit  okolní parky, hřiště, dobré sousedy a dokonce i plot, který obklopuje dům. Při propagaci vašeho domova jsou fotografie v reklamě nejvíce důležité. Stojí za to využít pomoc fotografa, který profesionálně vyfotí váš dům tak, aby ukázal všechny jeho pozitivní vlasnosti. Díky tomu vaše nabídka vynikne a vzbudí větší zájem u potenciálních kupujících.

Čtvrté pravidlo

Před prodejem a fotografováním musí být dům řádně připraven. Vyčištěné koberce, umyté podlahy nebo vyčištěné pokoje působí při prohlídce domu velmi dobře a na obrázcích vypadají mnohem lépe. Rovněž stojí za to, aby interiéry byly co nejméně osobní. Je dobré odstraněnit soukromé fotografie a různé suvenýry. Dále je dobré se zbavit kontroverzních barev a dalších potenciálně odrazujících věcí ve vašem domě. Dodržováním těchto několika docela náročných pravidel je možné maximalizovat prodejní cenu a minimalizovat dobu prodeje.

Jak vidíte, tak prodej domu není procházkou růzovým sadem…

Prodej domu je na mě moc složitý… Jak to tedy vyřešit?

Jak jsme již zmínili, prodej domu je psychicky náročný a musíte u toho myslet nad mnoha věcmi. Lze to ale zařídit tak, aby vás to psychicky  a časově nezruinovalo? Ano, řešením může být využití služeb realitního makléře a specializovaných makléřských firem.

Pokud se chystáte prodávat rodinný dům v Českých Budějovicích, pak se podívejte na realitní makléře. Službu prodej domu České Budějovice nabízí firma Královské reality.