Jste toxickým rodičem? Zeptali jsme se psychologa

Co si myslíte, že dělá rodiče toxickými pro své dítě? Většina lidí by řekla, že je to narcistický a panovačný, zatímco jiní by mohli odpovědět, že je příliš přísný a přehnaně kritický. Velkou roli v tom, co bychom považovali za toxické, hraje určitě i zneužívání (ať už fyzické, psychické nebo emocionální) a zanedbávání.

Ale i když není sporu o tom, že všechny tyto věci jsou problematickým rodičovským chováním, co některé méně zjevné a snadno postřehnutelné příznaky? A co varovné signály, které jsou tak nenápadné, že si jich ani nevšimneme, dokud není příliš pozdě? Když se na někoho díváte přes růžové brýle, všechny signály ignorujete. Zeptali jsme se proto psychologa, abychom zjistili, s jakými problémy se v mu v psychoterapii svěřují děti toxických rodičů a které často způsobují psychické problémy i v dospělosti. Pojďme se podívat na toxické rodiče pohledem odborníka a jejích vlastních dětí.

Nevěří vám

Nepodporovali někdy vaši rodiče něco, co jste chtěli dělat? Nebo vás odrazovali od věcí, které vás dělají šťastnými? Znevažují vaše sny a podkopávají vaše úspěchy? Říkají vám věci jako: S tímhle jen ztrácíš čas, když bys měl místo toho dělat tohle? I když je normální, že se rodiče a jejich děti na takových věcech neshodnou, rodič by nikdy neměl dát svému dítěti pocit, že není dost dobré na to, aby dosáhlo svých snů, nebo že na tom, co chce, nezáleží. A i když to možná neřeknou slovy, jejich činy mluví za vše.

Očekávají od vás to nejhorší

Dalším varovným znamením, že jsou pro vás rodiče toxičtí, je, pokud od vás neustále očekávají to nejhorší, dýchají vám na záda a skáčou po příležitosti, aby viděli, že něco pokazíte. Nedopřejí vám žádnou svobodu dělat chyby a poučit se z nich, protože o vás okamžitě vyvozují ty nejhorší závěry. Nedokážou vám odpustit chyby z minulosti a odmítají uvěřit, že jste se změnili (nebo se o to alespoň snažíte). A jejich nedostatek podpory a nízká očekávání nedělají nic jiného, než že vás ještě více brzdí. V dospělosti vám pak mohou způsobit deprese i problémy se sebevědomím, které přechází v úzkost.

Přetěžují vás

Tlak na splnění očekávání rodičů tíží každé dítě, zejména ty, které ve škole vynikají nebo mají velký talent. Rodiče často tlačí na své děti, aby tvrdě pracovaly a snažily se, protože chtějí vidět, jak naplno realizují svůj potenciál. Je však rozdíl mezi tím, když dítě povzbuzujete, a tím, když ho přetěžujete. Pokud tedy cítíte velký tlak ze strany rodičů, abyste byli ve všem, co děláte, nejlepší, protože cokoli, co by nebylo dokonalé, by pro ně bylo hrozným zklamáním, pak vašemu duševnímu zdraví spíše škodí, než pomáhají.

Poškozují vás

Máte často pocit, že se role mezi vámi a vašimi rodiči obrátily a častěji jste to vy, kdo se o ně nakonec stará? Rodiče, kteří jsou zanedbávající, nedbalí a nezodpovědní, nechávají své děti, aby se o ně staraly. A nutnost dospět dříve, než jste na to připraveni, a být v mladém věku „rodiči“ může mít mnoho negativních důsledků, jako je zvýšená míra úzkosti, deprese a neuroticismu. Mnoho „parentifikovaných“ dětí má také tendenci vyrůstat v neurotické lidumily, kteří tíhnou k citově závislým a vykořisťujícím partnerům a přátelům, což nás přivádí k dalšímu bodu…

Jsou na vás citově závislé

Dalším nenápadným znamením, že jsou vaši rodiče toxičtí, je, pokud jsou na vás citově závislí. Nyní může být těžké to odhalit, protože často toto problematické chování jednoduše omlouváme jako známku toho, že nás rodiče „příliš milují“. Ale když začnou být příliš vlezlí, potřební nebo majetničtí – až se zdá, že jste jejich jediným zdrojem štěstí a naplnění, a proto byste jim měli být neustále po ruce -, uvězní vás to v bludném, nezdravém kruhu spoluzávislosti, který vysává veškerý váš čas, pozornost a energii.

Nekomunikují s vámi

Základem každého silného, pozitivního sociálního vztahu je umět efektivně komunikovat s druhými, což je nedílná životní dovednost každého člověka. Pokud však máte problém vyjádřit se a otevřeně mluvit o tom, co si myslíte a cítíte, může to být proto, že jste vyrůstali s rodiči, kteří s vámi také měli problém komunikovat. Možná to bylo proto, že se cítili trapně a nevěděli, jak s vámi mluvit o vážných problémech, nebo si mysleli, že když o tom prostě nebudou mluvit, nakonec to zmizí. Možná se k vám chovali chladně, aby vás zmanipulovali a přinutili udělat to, co říkají, nebo aby vyjádřili své zklamání z vás. Ať už jsou jejich důvody jakékoli, podstatné je, že pro přerušení komunikace s vaším dítětem neexistuje žádná omluva.

Používají vás jako pěšáka ve svých problémech

V neposlední řadě, pokud vás vaši rodiče používají jako pěšáka ve svých vlastních problémech, pak jsou bezpochyby toxickými rodiči. K tomu běžně dochází v nešťastných manželstvích nebo rozvedených rodinách. Často se rodiče mezi sebou hádají o to, kdo ví, co je pro jejich dítě nejlepší, koho má jejich dítě raději, kdo je lepší rodič a podobně. Postaví vás do středu svých problémů a budou s vámi zacházet spíše jako s vyjednávací figurkou než se svým dítětem.

Tak co, máte (bohužel) vztah k některé z věcí, které jsme zde zmínili? Pomohlo vám přečtení tohoto seznamu trochu lépe pochopit, jak vás ovlivnil boj s vyrůstáním s toxickým rodičem? Lidé mohou toxickým rodičům odpustit, ale měli by to udělat na závěr, a ne na začátku svého emocionálního úklidu. Je v pořádku se zlobit kvůli tomu, co se vám stalo… truchlit nad tím, že jste nikdy neměli rodičovskou lásku, po které jste toužili.

Pokud se tedy vy nebo někdo z vašich známých vážně potýkáte s problémy kvůli toxickému vztahu – ať už s rodiči, nebo jinde – neváhejte se ještě dnes obrátit na psychoterapeuta nebo vyhledat jinou odbornou pomoc, často totiž nedořešení problémy s rodiči lidi pronásledují i v dospělosti.