Jak poznat úzkost a depresi u dětí?

Máma miluje dítě, dítě miluje mámu. Vztah mezi nimi je láskyplný a nenahraditelný. Jednoduchá rovnice ale nebývá lineární. Představa, že je pokaždé vše jen „zalito sluncem“, je bohužel lichá. Mámy mívají dospělácké starosti a své trable mají i děti.

Psychické problémy dětí nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Za prvé na ně dopadají starosti rodičů, které je svou nervozitou na děti přenášejí, za druhé jsou děti pod tlakem na výkon již v základních a mateřských školách. Nároky na jejich vzdělávání a začlenění do kolektivu jdou ruku v ruce i s ekonomickou situací rodiny, což není vždy košér.

Jak vzniká úzkost?

Všechny tyto vedlejší aspekty se sčítají a působí na psychiku dítěte negativně. Je jen otázkou času, kdy se u malého tvorečka vyvine úzkost, která bude vyžadovat zásah odborníků. Úzkost u dětí je spojena se strachem a obavami, jež mají nejrůznější příčinu. Nejmenší děti se bojí o to, že budou odloučeni od maminky, větší děti se bojí posměšků a šikany spolužáků a největší děti velmi citelně trpí neúspěchy ve škole nebo neutěšenou ekonomickou situací v rodině.

Jak vzniká deprese?

Neléčená a opomíjená úzkost může vyústit v depresi, která už je hodnocena jako závažné onemocnění a není dobré ji podceňovat. Příznaky deprese u dětí jsou následující: smutné nálady, vyčerpaní, změněná chuť k jídlu, poruchy spánku, soustředění, výkonnosti, ale i imunity. Tento stav trvá delší dobu a nelze ho zaměňovat s obyčejným splínem či špatnou náladou.

Jak léčit obojí?

Efektivní léčbě deprese by měla předcházet diagnostická konzultace, kterou je možné realizovat zcela diskrétně v centru AdiCare. Odborníci zjistí míru závažnosti, zvolí vhodnou psychoterapeutickou metodu a případnou medikaci. Vhodnými léky jsou antidepresiva.

Obsah konzultace je naprosto důvěrný a lze ji realizovat i on-line formou. Klient nedostává žádné záznamy do své zdravotní dokumentace. Objednejte se na nezávaznou vstupní konzultaci pomocí on-line rezervačního kalendáře, nebo volejte na linku +420 739 375 763. Již po prvním sezení budete vědět, jak na tom vaše dítě je.