Práce po padesátce

Jak najít práci i po padesátce?

Diskriminace uchazečů o zaměstnání kvůli věku, pohlaví, rase nebo třeba náboženské příslušnosti je zakázaná a protiprávní, přesto častá. Velmi těžko se totiž dokazuje a téměř nikdo se nepustí do právního sporu, pokud nemá přímé důkazy. Jak zvýšit své šance při hledání práce i po padesátce?

Ohrožené skupiny zaměstnanců

Mezi ohrožené skupiny zaměstnanců, kterých se často týká diskriminace ze strany zaměstnavatele a které mají často větší obtíže získat dobré pracovní místo, patří maminky po mateřské a rodičovské dovolené, ale i bezdětné ženy v produktivním věku, u kterých “hrozí” zakládání rodiny, někdy také čerství absolventi bez praxe a lidé po padesátce, kteří už to mají zase až “moc blízko” k důchodu.

Často se tedy stává, že dostane přednost někdo jiný, i když se na pozici například méně hodí nebo nemá dostatečné vzdělání. Splňuje však výše popsaná diskriminační kritéria. Samozřejmě také záleží na celkovém vzdělání a předpokladech pro danou pozici, avšak všichni se asi shodneme, že lidé po padesátce jsou často odmítáni tak nějak bezdůvodně.

Pokud nemáte podložené podezření, že vás zaměstnavatel vyškrtl ze seznamu kandidátů jen kvůli věku, nebudete se pravděpodobně pouštět do soudních sporů. Jestliže se vám to však stalo už poněkolikáté v řadě a všude vás stále odmítají, máme pro vás několik tipů, jak získat kvalitní a prosperující pracovní místo i přes pětku (a vyšší čísla) na začátku vašeho věku.

Zaměřte se na dobrou přípravu

Začněte správnou přípravou, která vám otevře mnoho dveří. Pokud jste mnoho let pracovali na jedné pozici, zkuste rozhodit sítě mezi svými známými. Firmy a společnosti rádi zaměstnávají kvalitní pracovníky na základě doporučení. Váš známý vás může dobře představit a vypíchnout vaše vhodné schopnosti pro danou pozici.

Dále se porozhlédněte po zajímavých inzerátech a pracovních nabídkách. Několik si jich vyberte podle toho, jak by se vám pracovní náplň líbila a jak se pro danou pozici hodíte.

Ještě než přistoupíte k odesílání životopisu, pozorně si jej prohlédněte a aktualizujte. Životopis je vaše první vstupenka do povědomí zaměstnavatele a měla by vás skutečně prodat. Buďte struční a jasní. V dnešní době se již používají téměř výhradně strukturované životopisy. Také se zaměřte na jeho formu, jelikož obsah není to jediné, co vypovídá o vašich schopnostech. Pokud si s životopisem nevíte rady, kontaktujte dobrého personalistu, který vám pomůže s jeho formální i obsahovou stránkou.

TIP: Do životopisu nemusíte udávat datum narození a věk, takže si zbytečně nepodřezávejte vlastní větev a nechte, ať za vás mluví vaše zkušenosti.

Nepodceňte ani motivační dopis, který slouží jako bližší seznámení s vámi a především by měl poukazovat na váš zájem o danou pracovní pozici i přínos, který můžete firmě nabídnout.

Po odeslání životopisů vám velmi pravděpodobně několik zaměstnavatelů odpoví pozváním na pohovor. Je možné, že už jste dlouho na žádném nebyli a tak se nenechte strhnout stresem a dobře se na něj připravte. Vhodné oblečení a slušné vystupování představuje základ úspěchu. Najděte si nejčastější otázky, na které se personalisté ptají, a vyzkoušejte si na ně cvičně odpovědět. Zaměřte se na své přednosti a zkušenosti, které předčí váš věk.

Zvyšte své vzdělání a prodejte své zkušenosti

Pro lidi po padesátce se také může skvělou startovní čárou stát rekvalifikační kurz, který zvýší jejich vzdělání. Získejte znalosti z nového oboru nebo si rozšiřte a aktualizujte ty stávající a výrazně tak zvýšíte své šance na získání zaměstnání. Není žádným tajemstvím, že zaměstnavatelé ocení váš zájem o práci a ochotu studovat i v tomto věku. Dáte tím jasně najevo, že vy pracovat chcete.

Hledání práce po padesátce občas představuje velký problém. Své úsilí ale nevzdávejte a vsaďte na sílu sebevzdělávání. Zápal pro věc a nadšení často vyhrává.