eko obal

Ekologické obaly

Evropský parlament prosadil zákaz jednorázových plastových obalů a nádobí. Od roku 2021 budou toto nařízení muset implementovat jednotlivé členské státy EU včetně Česka. Jednorázové plastové nádobí tak zřejmě skončí na smetišti historie. Na toto nařízení se již v dnešní době snaží většina společností a firem připravit. Firmy budou muset jednorázová plastové nádobí za ekologicky šetrné nádobí.

Z čeho se ekologické obaly vyrábí?

Nejčastěji se ekologické obaly vyrábí ze zbytků cukrové třtiny nebo rostlinného škrobu získaného z kukuřice, brambor nebo sóji. Někdy se také používají bambusové listy, stébla pšenice, dřevo nebo papír.

Ekologický obal z cukrové třtiny

Ekologické obaly budou trendem

Péče o přírodní prostředí je stále oblíbenějším postojem, zejména v rozvinutých společnostech. Obaly a obalový materiál všeho druhu je jedním z hlavních faktorů, které ohrožují přírodu a planetu Zemi.

Velké společnosti se stále více vzdávají plastových obalů ve prospěch obnovitelných a biologicky rozložitelných surovin. Které obaly jsou ekologické a které nikoli? Na to se podíváme dále v tomto článku.

Ekologické balení

Téměř každý produkt je nějakým způsobem zabalen. Stále oblíbené mezi koncovými zákazníky jsou plastové tašky, nádoby, lahve nebo krabice vyrobené z plastu. Tyto plastové obaly podléhají velmi pomalému rozkládání v přírodě a to až po dobu neuvěřitelných 1 000 let. Proto je dnes globální trend hledat alternativní řešení šetrnější k našemu životnímu prostředí.

Vědci neustále pracují na výrobě nových funkčních a biologicky rozložitelných materiálů, které mohou nahradit všudypřítomný neekologický plast.

Moderní biopolymery, tj. plastické materiály vyrobené z rostlin, jsou považovány za surovinu budoucnosti, ale dosud nejsou široce využívány. To však neznamená, že nestojí za to věnovat pozornost tomu, jaké balení si vyberete při každodenním nakupování. Především je dobré se zaměřit na recyklovatelné materiály. Jsou označeny zvláštním symbolem.

Nejekologičtější jsou vratné skleněné obaly. Jejich další výhodou je bezpečnost. Sklo na rozdíl od plastů nereaguje s jídlem a neprodukuje toxické látky ani při vysokých teplotách.

Papír, karton a lepenka jsou také šetrné k životnímu prostředí – rychle se rozkládají, často se také dále zpracovávají.

Ekologické obaly lze zakoupit například na internetovém obchodu Ecofol.

Které obaly nejsou příliš ekologické?

Ačkoliv jsou plastové obaly recyklovány, v praxi tento proces představuje řadu obtíží. Recyklace populárních PET lahví používaných pro balení nápojů je stále velmi obtížná. Také nejsou opakovaně použitelné, protože mohou uvolňovat toxické látky. Často se PET lahve a další plastové obaly zpracovávají ve spalovnách, tj. spálí se a nedojde k dalšímu využití.

Málo šetrné k životnímu prostředí jsou kartonové krabice, ve kterých se nakupují džusy nebo mléko. Jsou vyrobeny z hliníku, lepenky a plastu, které je velmi obtížné od sebe oddělit a dále zpracovat. Hliník také není ekologický. Jeho recyklace a výroba vyžadují spotřebu obrovského množství energie. A co polystyrén? Ten je pro Zemi tím nejhorším – není možné jej recyklovat a jeho rozklad trvá až neuvěřitelných 500 let.

Populární polystyrenové podnosy nebo vyjímatelné obaly mohou být také zdraví škodlivé. Někteří lidé vyjadřují pochybnosti o nezávodnosti těchto obalových materiálů.

Pár slov na závěr

Evropská unie sice řeší alespoň omezení používání jednorázového plastového nadobí, ale značnou měrou můžeme pomoci i my výběrem produktů s ekologickými obaly. Výběrem papíru, skla nebo biologicky rozložitelných obalů každý den sice nespasíme svět, ale určitě se budeme více starat o přírodní prostředí a své zdraví. Takže se informujte zda produkty, které si kupujete, mají ekologický obal. Vybírání si ekologicky nezávadných obalů je také signálem pro producenty potravin aby více dbaly na ekologické obaly.